Przeskocz do treści

Wycieczka na Mazury

Wycieczka na Mazury. Piękna przygoda. 5 i 6 października uczniowie Szkoły Podstawowej w Mściszewicach uczestniczyli w edukacyjnej wycieczce na Mazury. Program wyjazdu był dokładnie przemyślany. Uczniowie byli w wielu ciekawych i pięknych miejscach. Uczestniczyli w żywych lekcjach z wielu przedmiotów: historii, wos-u, języka polskiego, geografii, matematyki i fizyki.
Pierwszego dnia zwiedzali Grunwald z przewodnikiem, miejsce bitwy pod Grunwaldem, odwiedzili nowo powstałe 22 września tego roku Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Kolejnym punktem zwiedzania był Zamek biskupi w Lidzbarku Warmińskim – zamek z XIV wieku, który należy do najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce. Od 2018 jest pomnikiem historii. Na trasie do miejsca noclegowego uczniowie zjedli obiad w restauracji, potem zwiedzali Stoczek Klasztorny. Poznali dzieje Stoczka Klasztornego oraz związki z tym miejscem sługi Bożego Prymasa Wyszyńskiego, informacje dotyczące życia liturgicznego Sanktuarium oraz inne tematy powiązane z istnieniem Klasztoru Zgromadzenia Księży Marianów. Na koniec tego dnia Wilczy Szaniec - zwiedzali miejsce głównych kwater Hitlera. Na koniec obiadokolacja i zakwaterowanie w pięknym domu agroturystycznym w Kętrzynie w pokojach z łazienkami i TV.

Drugi dzień śniadanie i wyjazd do Świętej Lipki. Zwiedzanie z przewodnikiem Sanktuarium Święta Lipka - ta niewielka miejscowość znana już od XV wieku jako miejsce licznych pielgrzymek, położona jest w pobliżu Kętrzyna nad jeziorem Dejnowa. Co roku, ponad 100 tys. turystów przyjeżdżających na Mazury, odwiedza znajdującą się tam bazylikę pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. W Świętej Lipce obecnie największą chlubą sanktuarium są niesamowite ruchome organy, które wydają aż 40 dźwięków z 4 tysięcy piszczałek. Koncert organowy jest niepowtarzalnym spektaklem w jakim mieliśmy okazję uczestniczyć. Podczas koncertu figurki umieszczone na organach poruszają się. Oto po jednej stronie stoi archanioł Gabriel, zaś po drugiej Maryja. Archanioł kłania się, w reakcji na to Maryja kiwa głową, odwzajemniając pozdrowienie. Dookoła sceny kręcą się gwiazdy, postaci aniołków poruszają dzwoneczkami. Całości scenerii dopełniają dwa anioły w środku, które poruszając się od prawa do lewa, dmą w trąby. Nad nimi na lutni gra kolejny anioł.
Drugim puntem zwiedzania tego dnia był Frombork - muzeum Mikołaja Kopernika oraz seans o gwiazdozbiorze w planetarium. Na trasie Mcdonalds 🙂 i powród do domu około godziny 19.00.

GALERIA