Przeskocz do treści

Apel podsumowujący działania DBI

5 marca odbyła się akademia podsumowująca działania DBI 2024 r., swą obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: Wójt Gminy Sulęczyno Pan Bernard Grucza oraz Przewodniczący Rady Gminy Sulęczyno pan Kazimierz Gliniecki.
Nasza szkoła jak co roku włącza się do Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI), który ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. W działania zaangażowanych jest wiele państw i instytucji.
Nasze tegoroczne hasło brzmi - „Jestem bezpieczny, bo wiem!”, celowo zapisaliśmy je szyfrem za pomocą znaków specjalnych i cyfr, aby przypomnieć o tym jak ważne jest używanie bezpiecznych haseł do logowania w Internecie, aby trudniej było włamać się innym na nasze konta.
DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypada na 6 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych są zaplanowane aż do końca marca 2024.
W naszej szkole odbyło się wiele działań poświęconych tej akcji:

1)Uczniowie uczestniczyli w lekcjach online prowadzonych przez ekspertów do końca marca.
2)Przeprowadziliśmy akcję włączając w pomoc rodziców, „WEEKEND BEZ INTERNETU” - akcja trwała od 23 do 25 lutego, och to był trudny i długi weekend;-)
3) 6 marca klasy VII i VIII brała udział w wykładzie organizowanym w ramach programu "Adwokat przydaje się w życiu", który poprowadziła pani adwokat Patrycja Paracka na temat "Hejt i inne niepożądane zjawiska w Internecie" - jak reagować? Co za to grozi?
4) Wszystkie klasy przygotowały gazetki w salach oraz wystąpienie, które zaprezentowały na akademii na temat:
klasy I-IV - „Świat realny jest genialny”,
klasa V - „Z Internetem świat jest ciekawy”,
klasa VI - „Jestem bezpieczny bo wiem”,
klasa VII - „Cyberprzemoc. Jak mogę przeciwdziałać?”,
klasa VIII - „Dezinformacja w świecie wirtualnym”.
4)Nasza szkoła przeprowadziła Międzyszkolne konkursy, a ich rozstrzygnięcie nastąpiło 26 lutego 2024 r. nagrody ufundował Urząd Gminy w Sulęczynie, za co bardzo dziękujemy!
Pierwszy konkurs przeznaczony był dla klas II-IV na temat „Scratch o bezpieczeństwie w Internecie”. Zadaniem uczniów było stworzenie animacji w programie Scratch.
III miejsce- zajęła Kornelia Las,
II miejsce- zajęła Aleksandra Wrońska,
I miejsce- Marcel Treder.
Kolejny konkurs przeznaczony był dla klas V-VIII „Pivot Animator - animacja o cyberbezpieczeństwie”
III miejsce- Anna Węsierska i Radosław Wica,
II miejsce- Ksawery Cybula,
I miejsce- Kacper Zaworski.
Zwycięskie prace zaprezentowano na apelu.
Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w naszą akcję nauczycielom i uczniom!
Pamiętajmy, że Internet to nie zło, złem jest nieumiejętne z niego korzystanie…

GALERIA