Przeskocz do treści

Dzień Papieski

6

Dzień Papieża Jana Pawła II – polskie święto obchodzone co roku 16 października, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w hołdzie papieżowi-Polakowi Janowi Pawłowi II. Równolegle obchodzony jest przez Kościół katolicki w Polsce Dzień Papieski, przypadający w każdą niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.

"Wyniesiony do godności błogosławionego, Jan Paweł II doczekał się w kalendarzu liturgicznym swojego wspomnienia, z woli Stolicy Apostolskiej, zostało ustanowione na dzień 22 października.

Dlaczego 22 października? Z reguły, dniem wspomnienia jest dzień śmierci danego świętego, który jest automatycznie uznany za dzień jego narodzin dla nieba, a czasem, w przypadku papieży, jest to dzień wyboru na papieża. Co więc zadecydowało o dacie 22 października? Wyjaśnia nam to dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Chciano pogodzić liturgiczne wymogi związane z ograniczonością kultu przysługującego błogosławionemu ze znaczeniem Jana Pawła II dla Kościoła. Wynikiem tego była data 22 października. Otóż dzień 2 kwietnia z reguły przypada w okresie Wielkiego Postu lub okresie wielkanocnym, a więc w okresach ważnych liturgicznie. Wspomnienie Jana Pawła II musiałoby więc im zawsze ustępować pierwszeństwa. 16 października natomiast w kalendarzu liturgicznym wspomina się obowiązkowo św. Jadwigę, patronkę Śląska. Dlatego też zdecydowano, aby jako datę wspomnienia Jana Pawła II przyjąć dzień inauguracji jego pontyfikatu, czyli 22 października."

źródło: http://www.parafialapy.pl/aktualnosci/614,22-pazdziernika----blog-papieza-jana-pawla-ii.html

Dzień Papieski 22 października to wielkie święto naszej Szkoły. Od 18 maja 2009 roku szkoła podstawowa i gimnazjum noszą imię Jana Pawła II.
Dzień Papieski rozpoczęliśmy uroczystą Mszą św. Młodzież szkolna pod opieka pani Edyty Knitter-Klasa, pani Teresy Klasa i pani Wandy Chmurzyńskiej przygotowała przepiękny program słowno-muzyczny. Były wspomnienia ważnych dat i wydarzeń z życia naszego Patrona, piękne zdjęcia, piękna muzyka, piękne dekoracje, świece, to wszystko pozwoliło jeszcze lepiej poznać Jana Pawła II, zastanowić się jeszcze raz nad swoim życiem, co możemy zrobić, aby być lepszymi ludźmi. Podczas uroczystej Mszy św. śpiewał chór szkolny, który przygotował pan Edmund Gal.

Po Mszy św. pani dyrektor Renata Węsierska powiedziała do wszystkich kilka słów. Między innymi wspominała, że od momentu objęcia przez naszą szkołę imienia Jana Pawła II wiele udało się zrobić w szkole: powstał łącznik między budynkami, wybudowano halę sportową, boiska sportowe. Jan Paweł II nad nami czuwa. W imieniu swoim, nauczycieli uczniów złożyła ks. Markowi życzenia z okazji urodzin. Był to piękny dzień...

Na koniec każdy mógł spróbować kremówek.

39

GALERIA