Przeskocz do treści

Klub matematyczny LICZYDŁO już działa – Projekt mPotęga

"Jedynie czyn ma znaczenie. Najlepsze chęci pozostają bez skutku, o ile nie pociągają za sobą następstw praktycznych". Józef Piłsudski
Z takim mottem przewodnim zaczął działać szkolny klub matematyczny LICZYDŁO. Projekt jest skierowany do uczniów klasy siódmej i ósmej.

Głównymi celami projektu są:
1. Poprawa sprawności rachunkowej i utrwalenia zasad, reguł działania na liczbach.
2. Wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży wiejskiej i stworzenie innowacyjnych narzędzi, pomocy naukowych pomagających w procesie nauki matematyki.
3. Zaszokowanie dzieci, wprowadzenie ich w piękny świat matematyki, wyzwolenie kreatywności i chęci działania.

Najważniejsze działania, które będzie realizować młodzież z zespołu projektowego to:
1. Przeprowadzone zostaną kreatywne zajęcia warsztatowe w atrakcyjnej formie dla uczniów klasy VII i VIII - ćwiczące sprawność rachunkowa na liczbach.
2. Prowadzone będą spotkania 11 zespołów trzy osobowych przygotowujących stanowiska promujące matematykę podczas Gminnego Święta Matematyki.
3. Zostaną zorganizowane trzy popołudnia z matematyką, na których przedstawione zostanie zagadnienie wykraczające poza program nauczania klasy VII i VIII np.
I działanie drukarki 3D, II ciąg Fibonacciego - obliczanie i mierzenie liczb Fibonacciego, ciąg Fibonacciego w muzyce, biologii i literaturze, III spotkanie - matematyczne cuda i tajemnice np. osiągnięcia polskich matematyków: Wacława Sierpińskiego, Stefana Mazurkiewicza i Stanisława Leśniewskiego.
4. Przeprowadzone będą konkursy z nagrodami sprawdzające przejście kolejnych poziomów rachmistrzowskich - Rachmistrz, Super Rachmistrz, ArcyRachmistrz.
5. Zorganizowane zostanie Gminne Święto Matematyki - 11 stanowisk promujących matematykę np. pokaz działania drukarki 3D, pokaz powstawania brył obrotowych, pokaz doświadczeń matematycznych, stoisko łamigłówek logicznych, stoisko zadaniowe - sprawdzające stosowanie kolejności działań u rodziców i gości itp.
6. Zorganizowany zostanie też konkurs praktyczny w sklepie. Uczniowie otrzymają wirtualne 20 zł i będą musieli spełnić pewne warunki. W koszyku będzie musiał znaleźć się 1 owoc, 1 warzywo, 1 słodycz, 1 nabiał, 1 chemia. Wygrywa zespół, który spełni wszystkie warunki oraz otrzyma jak najmniejszą resztę z zakupów. Trzeba tak wybierać i wymieniać przedmioty, aby jak najbardziej zbliżyć się do 20 zł (najlepiej osiągnąć równe 20 zł). Wchodzi tu też w grę umiejętność szacowania wagi i ceny np. 1 marchewki... 🙂
7. Prowadzone będą przygotowania i próby wystawienia sztuki teatralnej z matematyki, wykonanie kostiumów i dekoracji.
Zakończenie projektu w grudniu 2022 roku.

„Projekt dofinansowała Fundacja mBanku”.

PIERWSZE SPOTKANIA klubu matematycznego LICZYDŁO odbyły się dla klasy VII w piątkowe popołudnie a dla klasy VIII w sobotnie przedpołudnie.

Uczniowie świetnie się bawiąc powtarzali zasady działania na liczbach, utrwalali sprawność rachunkową, ćwiczyli umiejętność współpracy w grupie. Zajęcia były uatrakcyjniane zagadkami logicznymi i układankami ćwiczącymi wyobraźnię przestrzenną. Uczestnicy zajęć musieli się też zmierzyć z czytaniem ze zrozumieniem tekstu matematycznego. Otrzymali zestaw zadań, w których znalazły się też pytania, na które nie było odpowiedzi w treści zadania. Uczniowie musieli "wyłapać" te zadania, co na początku nie było takie łatwe. Padały przeróżne odpowiedzi 🙂 Ćwiczenie czyni mistrza i tak też było. Z następnymi było coraz łatwiej. Podczas przerwy młodzież piekła gofry, piła herbatę i miło spędzała czas na rozmowach.

GALERIA