Przeskocz do treści

Popołudnie z filmem w ramach Projektu mPotęga

Indie, 1913 rok. 25-letni matematyczny geniusz-samouk Srinivasa Ramanujan (Dev Patel) wiedzie żywot ubogiego urzędnika w Madrasie. Spragniony kontaktu z nauką wysyła zapiski swoich matematycznych teorii kilku brytyjskim uczonym. Profesor Godfrey Harold Hardy (Jeremy Irons) będący pod wrażeniem umysłu młodego Hindusa, pomimo sceptycyzmu swoich kolegów, zaprasza go do Anglii. W tradycyjnej kulturze Cambridge Ramanujan musi stawić czoła nie tylko najtęższym umysłom początków XX wieku, ale także uprzedzeniom rasowym. Losy matematycznego geniusza Ramanujana śledziła młodzież klasy VII, VIIIa i VIIIb podczas popołudnia z filmem zorganizowanego w czwartkowe popołudnie w ramach Projektu mPotęga "Z Einsteinem w przyszłość". Ta ciekawa historia oparta na faktach autentycznych pokazała młodzieży wiele pozytywnych cech jakie posiadał Ramanujan.

W 1976 r. w Trinity College znaleziono pudełko ze 130-stronicowym zbiorem kartek, zwanym potem Zaginionym notatnikiem. Jego spuścizna matematyczna to ok. 4000 wzorów. Niektórych z jego liczbowych zależności, będących najczęściej zaczątkiem nowych teorii, nikt dotąd nie jest w stanie udowodnić.

GALERIA