Przeskocz do treści

Projekt mPotęga


Realizacja Projektu mPotęga "KLUB MATEMATYKÓW" - rok szkolny 2018/2019


Wycieczka w ramach Projektu mPotęga „KLUB MATEMATYKÓW” do Muzeum
II Wojny Światowej i Fabryki cukierków w Gdańsku

Uczniowie klasy VII, VIII i III gimnazjum realizujący zadania Projektu mPotęga "KLUB MATEMATYKÓW" za starania i zaangażowanie w realizację celów projektu pojechali na wycieczkę do Gdańska, do Muzeum II Wojny Światowej i Fabryki cukierków. Wycieczka w całości została sfinansowana przez Fundację mBanku. Młodzież w atrakcyjnej formie poznała historię i tragizm wydarzeń II wojny światowej.

"Sercem Muzeum jest wystawa główna, zajmująca powierzchnię niemal 5 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Ma przypominać lekcję historii, której nie wolno nam zapomnieć.

Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Ekspozycja przedstawia polskie doświadczenie wojny, wpisane w szerszy kontekst europejski i światowy. Została podzielona na 18 sekcji tematycznych, co odzwierciedla układ sal na wystawie.

Na wystawie głównej znajduje się ok. 2 tys. eksponatów, ale nie zabrakło tam również nowoczesnych stanowisk multimedialnych, których jest ok. 240. Zwiedzający za ich pomocą mogą przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki czy zmiany granic państw w czasie II wojny światowej.
Na wystawie głównej zaaranżowano również przestrzeń, w której prezentowane są eksponaty obrazujące życie codzienne w czasie II wojny światowej oraz wystawę dla dzieci "Podróż w czasie"."
/źródło: https://muzeum1939.pl/informacje-o-wystawie-glownej/wystawy/840.html/

Potem poznali przy ulicy Długiej w Gdańsku niesamowite miejsce, gdzie na własne oczy mogli zobaczyć jak powstają pyszne cukierki i lizaki. Wszystkie słodycze, które dostępne są w sklepie, wyrabiane są na miejscu według receptury z XVII wieku. Każdy uczeń miał okazję wykonać swój niepowtarzalny lizak, który zabrał do domu.

GALERIA


Realizacja Projektu mPotęga "KLUB MATEMATYKÓW" - rok szkolny 2018/2019


W maju bieżącego roku przystąpiliśmy do kolejnej edycji mPotęgi. Jak już pisaliśmy nasz projekt otrzymał dofinansowanie 7.970 zł. Z 598 wniosków 185 projektów otrzymało grant. V edycja Programu mPotęga była skierowana do szkół podstawowych, gimnazjalnych, organizacji pozarządowych, bibliotek i grup nieformalnych z całego kraju. Od września realizujemy nasz plan. Uczniowie klasy siódmej, ósmej i trzeciej gimnazjum realizują zaplanowane w projekcie zadania. Harmonogram zajęć został tak opracowany aby nasi uczniowie mogli się realizować w różnych sekcjach

KLUBU MATEMATYKÓW.

„Projekt dofinansowała Fundacja mBanku”.

Jest wielu pasjonatów kreatwnego działania, którzy aktywnie uczestniczą nawet w trzech sekcjach.

1. Asy z klasy. Dwie grupy projektowe badają zagadnienia:
"Czy pszczoły znają się na matematyce?", w którym szczególną uwagę zwracają na zagrożenia jakie mogą nas spotkać z powodu masowego ginięcia pszczół.
"Banki a matematyka", w którym szczególną uwagę zwracają na aspekt ważności dbania o bezpieczeństwo naszych danych osobowych.
Swoje dokonania przedstawią społeczności szkolnej i ich rodzicom. Zorganizują konkurs wiedzy z nagrodami dla uczniów i rodziców - na zasadzie "kto więcej zapamiętał".
2. Pogotowie Ratunkowe. Najlepsi uczniowie prowadzą "korepetycje" dla uczniów, którzy chcą poprawić sprawdzian, nadrobić zaległości, zrozumieć zagadnienie, opanować jakąś umiejętność itp. Na podsumowanie zorganizują konkurs plastyczny z matematyki pod nazwą : " Mozaika z wielokątów foremnych" oraz uczestnicy zajęć przygotują wystawę prac.
3. Światy wyobraźni. W tej sekcji uczniowie rozwijają swoje umiejętności plastyczne a przy okazji ćwiczą logiczne myślenie i wyobraźnię przestrzenną. Wykonują bryły poglądowe, wyszywanki matematyczne itp. Prace posłużą jako pomoce naukowe a wyszywanki dołączą do wystawy. Na koniec ogłoszą konkurs na najciekawszą bryłę matematyczną.
4. Teatr w szkole. Grupa teatralna o nazwie "W poślizgu", pracuje nad sztuką o matematyce. Dzięki funduszom projektowym mają do dyspozycji maszynę do szycia. Mogą zaprojektować nowe stroje lub poprawić te, którymi dysponują. Swoje przedstawienie wystawią na zorganizowanym "Wieczorze z mPotęgą", na którym pochwalimy się dokonaniami Projektu. Podczas tego wieczoru zostaną ogłoszone wszystkie wyniki konkursu i rozdane nagrody w obecności władz lokalnych, gości, rodziców i uczniów.
Zajęcia wymagają dużego zaangażowania uczestników, skłaniają ich do poszukiwania informacji z różnych źródeł. Realizacja projektu wyzwala w nich kreatywność i nowe formy aktywności.
Wszyscy uczniowie zaangażowani w prace projektowe w grudniu, w nagrodę pojadą na wycieczkę do Gdańska, do fabryki cukierków i Muzeum II Wojny Światowej.
Zajęcia prowadzą: Anna Bronk, Anna Wica, Mirosława Warmowska, Wojciech Warmowski

Dla uczniów biorących udział w konkursach ogłoszonych przez poszczególne sekcje czekają nagrody, zachęcamy do brania udziału i wyzwalania swojej kreatywności.
Regualminy konkursów ukażą się w tym tygodniu.

GALERIAProjekt mPotęga "KLUB MATEMATYKÓW" - rok szkolny 2018/2019


Od września realizujemy w szkole Program grantowy mPotęgi sfinansowany przez Fundację mBanku.

CELE PROJEKTU
1. Stworzenie ciekawych, innowacyjnych, metod i narzędzi edukacji matematycznej
2. Zachęcenie nauczycieli i osób pracujących z młodzieżą do sięgnięcia po nowe metody przekazywania
wiedzy matematycznej
3. Zainteresowanie dzieci i młodzieży matematyką i wciągnięcie ich w aktywny proces wykorzystywania
tej wiedzy, poprzez pokazanie praktycznych zastosowań matematyki.
4. Wyrównywanie szans edukacyjnych
5. Zachęcenie do poszukiwania informacji i rozwijania pasji

Kolejny raz szukaliśmy programów, grantów nakierowanych na matematykę i inne przedmioty ścisłe. Chcemy, aby matematyka w naszej szkole była modna. Aby panowała moda na naukę matematyki i nauk pokrewnych. Dlatego chcemy zorganizować takie działania, w których każdy uczeń z różnymi możliwościami znajdzie coś dla siebie. Powstanie Koło Matematyków, w którym będą działały cztery sekcje:
1. Asy z klasy. Dwie grupy projektowe będą badały zagadnienia:
"Czy pszczoły znają się na matematyce?" i
"Banki a matematyka".
W obu tematach ważnym aspektem będzie zwrócenie uwagi na zagrożenia jakie mogą nas spotkać z powodu masowego ginięcia pszczół i niezabezpieczania swoich danych osobowych. Swoje dokonania przedstawią społeczności szkolnej i ich rodzicom. Zorganizują konkurs wiedzy z nagrodami dla uczniów i rodziców - na zasadzie "kto więcej zapamiętał".
2. Pogotowie Ratunkowe. Sześciu najlepszych uczniów będzie prowadziło "korepetycje" dla uczniów, którzy chcą poprawić sprawdzian, nadrobić zaległości
itp. Na podsumowanie zorganizują konkurs plastyczny z matematyki pod nazwą : " Mozaika z wielokątów foremnych" oraz uczestnicy zajęć przygotują wystawę prac.
3. Światy wyobraźni. Do tej sekcji zapiszą się uczniowie, którzy będą rozwijali swoje umiejętności plastyczne a przy okazji ćwiczyli logiczne myślenie i wyobraźnię przestrzenną. Wykonają bryły poglądowe, wyszywanki matematyczne itp. Prace posłużą jako pomoce naukowe a wyszywanki dołączą do wystawy. Na koniec ogłoszą konkurs na najciekawszą bryłę matematyczną.
4. Teatr w szkole. Powstanie grupa teatralna o nazwie "W poślizgu", która będzie pracowała nad sztuką o matematyce. Swoje przedstawienie wystawią na zorganizowanym "Wieczorze z mPotęgą", na którym pochwalimy się dokonaniami Projektu. Podczas tego wieczoru zostaną ogłoszone wszystkie wyniki konkursu i rozdane nagrody w obecności władz lokalnych, gości, rodziców i uczniów.

Dla wszystkich zaangażowanych w prace projektowe zorganizujemy w nagrodę wycieczkę do Gdańska, do fabryki cukierków i Muzeum II Wojny Światowej.
Zajęcia będą wymagały dużego zaangażowania uczniów, skłonią ich do poszukiwania informacji z różnych źródeł. Realizacja projektu wyzwoli w nich ciekawe pomysły i nowe formy aktywności.

HARMONOGRAM ZAJĘĆ

ŚWIAT WYOBRAŹNI

PONIEDZIAŁEK 14:00 - 15:30
Prowadząca: Mirosława Warmowska

POGOTOWIE RATUNKOWE

WTOREK 15:00 - 15:45
Prowadzący: Wojciech Warmowski

ASY z KLASY

ŚRODA 15:00 - 15:45
Prowadząca: Mirosława Warmowska

TEATR W SZKOLE

W/G HARMONOGRAMU PODANEGO W PÓŹNIEJSZYM TERMINIE
Prowadzące: Anna Bronk, Anna Wica


Projekt mPotęga "Matematyka po szkole bryka i nas przenika" - rok szkolny 2017/2018


Turniej w ramach Programu mPotęga "Matematyka po szkole bryka i nas przenika"

Po realizacji Projektu mPotęga "Matematyka po szkole bryka i nas przenika" uczniowie pod opieką nauczycieli prowadzacych Projekt zorganizowali Turniej gier matematycznych podczas uroczystego podsumowania działań realizacji Projektu mPotęgi. Zaprosili włodarzy gminy, uczniów i rodziców. Podczas podsumowania pokazali jak pracowali, czego się nauczyli i jakie gry wykonali. Pokazli co jest efektem końcowym ich pracy. W turnieju swoich sił próbowali dorośli i dzieci. Zdobywali nagrody i dyplomy. Była to świetna zabawa, która zaangażowała wielu uczestników. Było wiele śmiechu i radości w zmaganiach logicznych i matematycznych.

GALERIA


Warsztaty, tworzenie gier matematycznych w ramach Programu grantowego mPotęga "Matematyka po szkole bryka i nas przenika"

Uczniowie gimnazjum samodzielnie, w parach i grupach w późne piątkowe popołudnie projektowali plansze do gier, nad którymi pracowali od września do końca października. Praca wcześniejsza polegała na przygotowaniu instrukcji według własnych pomysłów, kart z zadaniami, kart z odpowiedziami, kół losujących i innych elementów potrzebnych do realizacji pomysłu.
Powstały gry planszowe z różnych działów matematycznych: "Super Kartkówki", "Super Sprawdziany", "Ułamane koła", "Węże matematyczne", gry planszowe, układanki, zestawy kart do teleturniejów, domina itp.
Wszystkie instrukcje, karty i plansze zostały wykonane przy wykorzystaniu sprzętu komputerowego, materiałów papierniczych i plastycznych, sprzętu zakupionego w ramach Programu grantowego mPotęga. Wszelkie karty, plansze, instrukcje zostały zalaminowane, aby posłużyły nam wiele lat. Gry zostaną opisane, skatalogowane i zapakowane do pudełek i organizerów.
Młodzież działała z wielkim zaangażowaniem. W grudniu na zakończenie działań projektowych, pokażą co jest efektem końcowym naszej pracy. Przedstawią cel działań i co dzięki niemu zyskali. Zorganizują turniej z nagrodami"Matematyka po lekcjach". Do zabawy zaproszą uczniów i ich rodziców, przybyłych gości i nauczycieli. Nad całością czuwali nauczyciele realizujący program grantowy M. Warmowska, H. Rekowska, W. Warmowski.

GALERIA


Od września realizujemy w szkole Program grantowy mPotęgi sfinansowany przez Fundację mBanku.
MATEMATYKA PO SZKOLE BRYKA I NAS PRZENIKA

Celem realizacji Programu jest:

1. Stworzenie ciekawych, innowacyjnych i przyjaznych uczniowi metod i narzędzi edukacji matematycznej
2. Zachęcenie nauczycieli, do sięgania po nowe metody przekazywania wiedzy i umiejętności matematycznych
3. Zainteresowanie dzieci i młodzieży matematyką, wciągnięcie ich w aktywny proces wykorzystywania tej wiedzy w życiu codziennym
4. Wyrównywanie szans edukacyjnych -umiem, rozumiem, lubię.

Naszym marzeniem było stworzenie profesjonalnej biblioteki, wypożyczalni gier dydaktycznych, edukacyjnych i rozwijających logiczne myślenie. Biblioteka będzie cały czas "żywa". Uczniowie gimnazjum będą przez wiele lat pod opieką nauczyciela prowadzili czynności i dokumentację związaną z obsługą wypożyczalni. Stworzone gry będzie można wypożyczać mim. na wieczory i nocki z grami edukacyjnymi (organizowane w naszej szkole od lat), lekcje powtórzeniowe, na zajęcia mające na celu wyrównywanie szans edukacyjnych po dłuższej chorobie ucznia, na zajęcia pomocy koleżeńskiej w świetlicy, na zastępstwa lekcyjne, na zajęcia nauczania indywidualnego itp. Uczniowie i rodzice będą mogli również wypożyczać gry na weekendy, ferie i wakacje a także w celu przygotowania się z dzieckiem do sprawdzianu.
Uczniowie klasy II i III gimnazjum przygotowują gry planszowe z różnych działów matematycznych, "Super Kartkówki", "Super Sprawdziany", tematyczne układanki, zestawy kart do teleturniejów itp.
W tej chwili jesteśmy na etapie przygotowywania instrukcji, pytań, kart z pytaniami. Niedługo zaczniemy przygotowywać plansze do gier edukacyjnych z matematyki. Praca nad realizacją Programu pozwala też młodzieży powtórzyć różne wiadomości i umiejętności matematyczne. Poszukują informacji w podręcznikach, internecie, słownikach itp.
Wszystkie gry, plansze, instrukcje wykonujemy przy wykorzystania sprzętu komputerowego, materiałów papierniczych i plastycznych. Wszelkie karty, plansze, instrukcje zostaną zalaminowane, aby posłużyły nam wiele lat. Gry zostaną opisane, skatalogowane i zapakowane do pudełek i organizerów. Młodzież ma narzędzia, działa i wykazuje się dużą pomysłowością w wymyślaniu zasad gier i planowaniu plansz gier edukacyjnych.
Prowadzący i koordynator Programu Mirosława Warmowska, prowadzący Hanna Rekowska i Wojciech Warmowski.

Za fundusze otrzymane z Fundacji mBanku zakupiliśmy do biblioteki w celu jej uatrakcyjnienia 21 gier matematycznych, materiały do przygotowania gier tj. papier, bloki, klej, nożyczki, kostki do gier, naklejki, wycinanki, kolorowe papiery itp. oraz laminator A4, A3 bindownicę, termobindownicę oraz folię do tych urządzeń. Sprzęt na pewno wykorzystamy też przy okazji innych zajęć a uczniowie również nauczą się obsługiwać te urządzenia, bo to oni działają przy realizacji zadania, nauczyciele ograniczają się nadzoru i kierunkowania w działaniach, w myśl zasady

"Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam.
Pozwól mi zrobić, a zrozumiem "
Konfucjusz

GALERIA


mFundacja-mass-logotyp-ikona-sowa_jpg

W drodze Konkursu 262 szkoły, organizacje pozarządowe, biblioteki i uczelnie wyższe z całej Polski będą w tym roku realizować projekty matematyczne dofinansowane w programie grantowym mPotęga. Członkowie komisji konkursowej wybrali je spośród 771 zgłoszeń w tym nasz Projekt

"Matematyka po szkole bryka i nas przenika".

Ruszamy od 1 września nowego roku szkolnego. Koordynatorem i pomysłodawcą Projektu jest Mirosława Warmowska, zaś współrealizującymi zajęcia będą Hanna Rekowska i Wojciech Warmowski.
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mściszewicach otrzymało jeden z grantów w ramach Konkursu w Programie mPotęga po raz drugi. W III edycji grant w wysokości 4 918 zł otrzymała szkoła podstawowa a w IV gimnazjum na kwotę 7 980 zł. Uczniowie II i III gimnazjum będą tworzyć profesjonalną bibliotekę i wypożyczalnię gier planszowych z wszystkich działów matematycznych na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum. Powstanie 40 gier powielonych po 10 sztuk, czyli łącznie 400 gier. W ramach Projektu dokupimy gry rozwijających logiczne myślenie. Będzie to świetna baza ćwiczeniowa. Z biblioteki będą mogli korzystać uczniowie, ich rodzice, nauczyciele na zastępstwa, lekcje powtórkowe, wieczory i nocki z grami edukacyjnymi, na zajęcia mające na celu wyrównywanie szans edukacyjnych po dłuższej chorobie ucznia, na zajęcia pomocy koleżeńskiej w świetlicy, zajęcia indywidualne, rewalidacyjne itd. Na koniec odbędzie się turniej z nagrodami, w którym zmierzą się władze lokalne, uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście.

O mPotędze

mPotęga to program grantowy, który popularyzuje matematykę wśród uczniów i zachęca nauczycieli, rodziców i pasjonatów matematyki do przezwyciężenia rutyny i schematów w nauczaniu tego przedmiotu.
Program obejmuje dzieci uczące się co najmniej w 4. klasie szkoły podstawowej oraz w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. O granty mogą ubiegać się szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie, biblioteki publiczne, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe i grupy nieformalne.

Program grantowy Fundacji mBanku „mPotęga” nabiera rozpędu z każdą edycją. Co roku wzrasta liczba dofinansowanych wniosków. W tegorocznej edycji wsparcie otrzymają aż 262 projekty z całej Polski. Łączna kwota dofinansowania sięgnie prawie 1,5 mln zł.
Do tej pory mFundacja dofinansowała 304 projekty, przeznaczając 1,77 mln zł na kreatywną naukę matematyki. Wzięło w nich udział ok 175 tys. dzieci i młodzieży szkolnej.
Program grantowy mPotęga, został wyróżniony statuetką Złotego Bankiera w plebiscycie „Bankiera” i „Pulsu Biznesu” w kategorii „Bank odpowiedzialny społecznie” za rok 2016.