Przeskocz do treści

Święto Konstytucji 3 Maja

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzona była w czasie zaborów przez patriotyczną część społeczeństwa polskiego. Pod koniec XIX wieku w Galicji obchody te przybierały doniosły charakter. Również w okresie międzywojennym rocznica ta była wielkim świętem państwowym. Jednak po II wojnie światowej w okresie Polski Ludowej zaprzestano obchodzenia tej uroczystości. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przywrócił jako święto państwowe dzień 3 maja, rocznicę uchwalenia pierwszej konstytucji. Obecnie kontynuujemy tą trdycję, wpisaną i głęboko zakorzenioną w naszej historii.
Nasza szkoła co roku bierze udział w uroczystym apelu z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przedszkolaki i młodsi uczniowie przygotowali państwowe flagi i kotyliony. Starsi włączyli się w organizację uroczystości. Apel poprowadził przewodniczący szkoły Kamil Wenta z koleżanką z klasy Julią Bronk. Chór szkolny i Daria Jank uświetnili uroczystość śpiewająć pieśni patriotyczne. Występ przygotował pan Edmun Gal. Ważne słowa do młodzieży szkolnej skierowała też pani dyrektor Renata Węsierska, m.in. aby dbali o swoją Ojczyznę, szanowali symbole narodowe, nigdy nie zapominali o swojej małej Ojczyźnie Mściszewicach. Apel przygotowali: pani Ewa Cybula, pani Małgorzata Łukaszczyk i pan Wojciech Warmowski.

GALERIA