Przeskocz do treści

Wycieczka do Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni w ramach XIV Bałtyckiego Festiwalu Nauki

Młodzież z naszej szkoły odwiedziła najbardziej tajemniczą uczelnię w regionie. Na co dzień zamknięta i niedostępna dla wszystkich Akademia Marynarki Wojennej w ramach XIV Bałtyckiego Festiwalu Nauki 25 maja 2017 roku w godzinach 10:00–14:00 zaprezentowała swoje osiągnięcia naukowe oraz ich zastosowanie w życiu codziennym.
Ponad dwadzieścia różnych tematów dla dzieci i młodzieży czekało na uczestników.
Między innymi poznali takie zagadnienia jak:

1. Symulator mostka okrętowego statku
Prezentacja możliwości współczesnego symulatora nawigacyjno-manewrowego z możliwością samodzielnego manewrowania wirtualnym modelem jednostki pływającej.

2. Możliwości manewrowe modeli jednostek pływających
Prezentacja zdolności manewrowych modeli pływających z możliwością samodzielnego manewrowania rzeczywistym modelem jednostki pływającej.

3. Roboty w otoczeniu człowieka
Wykład z pokazem działania robotów. Uczestnikom zaprezentowane zostały roboty, które wkraczają w bezpośrednie otoczenie człowieka, spełniając wiele różnych funkcji. Goście mogli sami nimi sterować i sprawdzić, jak się słuchają.

4. Bezpieczna Szkoła
Największe zagrożenia występujące w środowisku szkolnym, tj. przemoc, narkomania, alkoholizm i nikotynizm. Zaprezentowano moduł dotyczący zagrożeń bezpieczeństwa zdrowotnego w placówkach oświatowych. Prezentacja realizowana była przez funkcjonariuszy Wydziału Prewencji KWP w Gdańsku oraz pracowników Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej.

5. Pokaz wojskowych racji żywnościowych
PHU „Arpol” Sp. z o.o. jest wieloletnim producentem i dostawcą racji żywnościowych oraz wojskowych konserw specjalnych. Odbiorcami są wojsko, Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna, wydziały bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego różnych szczebli, szeroko pojęta turystyka (żeglarze, myśliwi, nurkowie, wędkarze). Zaletą tych produktów jest łatwość przechowywania i przygotowania w każdych warunkach oraz oszczędność czasu. Są poręczne, smaczne, dają uczucie sytości i same się podgrzewają. Uczestnicy w trakcie pokazu mogli przekonać się o ich walorach.

6. Ratownictwo
Pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na profesjonalnych fantomach z udziałem licencjonowanych ratowników medycznych oraz pokaz ratowania życia w czasie pożaru z udziałem Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni.

7. Pokaz sprzętu wojskowego i wyposażenia taktycznego
Prezentacja najważniejszych światowych marek noży, broni i wyposażenia taktycznego dla wojska

i wiele innych.

Wycieczka w nagrodę dla uczniów wyróżniających się pod względem nauki i zachowania została zorganizowana przez p. Mirosławę Warmowską i p. Wojciecha Warmowskiego we współpracy z Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie panem Zbigniewem Zarzyckim.

GALERIA