Przeskocz do treści

Wycieczka w ramach Projektu mPotęga „KLUB MATEMATYKÓW” do Muzeum II Wojny Światowej i Fabryki cukierków w Gdańsku

Uczniowie klasy VII, VIII i III gimnazjum realizujący zadania Projektu mPotęga "KLUB MATEMATYKÓW" za starania i zaangażowanie w realizację celów projektu pojechali na wycieczkę do Gdańska, do Muzeum II Wojny Światowej i Fabryki cukierków. Wycieczka w całości została sfinansowana przez Fundację mBanku. Młodzież w atrakcyjnej formie poznała historię i tragizm wydarzeń II wojny światowej.

"Sercem Muzeum jest wystawa główna, zajmująca powierzchnię niemal 5 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Ma przypominać lekcję historii, której nie wolno nam zapomnieć.

Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Ekspozycja przedstawia polskie doświadczenie wojny, wpisane w szerszy kontekst europejski i światowy. Została podzielona na 18 sekcji tematycznych, co odzwierciedla układ sal na wystawie.

Na wystawie głównej znajduje się ok. 2 tys. eksponatów, ale nie zabrakło tam również nowoczesnych stanowisk multimedialnych, których jest ok. 240. Zwiedzający za ich pomocą mogą przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki czy zmiany granic państw w czasie II wojny światowej.
Na wystawie głównej zaaranżowano również przestrzeń, w której prezentowane są eksponaty obrazujące życie codzienne w czasie II wojny światowej oraz wystawę dla dzieci "Podróż w czasie"."
/źródło: https://muzeum1939.pl/informacje-o-wystawie-glownej/wystawy/840.html/

Potem poznali przy ulicy Długiej w Gdańsku niesamowite miejsce, gdzie na własne oczy mogli zobaczyć jak powstają pyszne cukierki i lizaki. Wszystkie słodycze, które dostępne są w sklepie, wyrabiane są na miejscu według receptury z XVII wieku. Każdy uczeń miał okazję wykonać swój niepowtarzalny lizak, który zabrał do domu.

GALERIA