Przeskocz do treści

Od 21 do 25 listopada w naszej szkole odbył się Tydzień Życzliwości i kultury słowa. Jego celem było uwrażliwienie uczniów na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji.
Przesłanie akcji to -

Bądźmy życzliwi i kulturalni codziennie, a nie tylko od święta!

Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.
Warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.
Nie zapominajmy o kulturze słowa, którą od najmłodszych lat zaszczepiają nam rodzice, dziadkowie i nauczyciele. To w jaki sposób się wypowiadamy świadczy o nas samych.
Dzień 1 - 21.11.22 r.
• Dzień NIEBIESKI cała społeczność szkolna ubrała się na NIEBIESKO. Tego dnia obchodziliśmy również Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
• Przy wejściu do szkoły uczniowie i wszyscy pracownicy szkoły otrzymali serduszko z miłym słowem.
• Na holu postawiono „Skrzynkę Życzliwości” - uczniowie mogli do niej wrzucać przez cały tydzień zaadresowane listy ze słowami życzliwości, wsparcia, wyrazami sympatii.
Dzień 2 – 22.11.22 r.
• Klasy IV-VIII brały udział w konkursie na najciekawszą gazetkę nt. Życzliwości i kultury słowa.
• Na szkolnych gazetkach zawisły „zrywki” z miłymi zwrotami, którymi można było obdarować kogoś bliskiego, albo zabrać dla siebie.
Dzień 3 – 23.11.22 r.
• klasy I-III przygotowały plakat na temat „Życzliwość i Kultura Słowa”.
• klasa III przygotowuje kiermasz słodkości, na pysznych wypiekach przygotowanych przez rodziców znalazły się karteczki z miłym słowem.
Dzień 4 – 24.11.22 r.
• klasy I-III wykonały w domu, wspólnie z rodzicami, DŁOŃ PRZYJAŹNI dla wylosowanej koleżanki/kolegi, a następnie wręczyli ją sobie nawzajem.
Dzień 5 – 26.11.22 r. Tego dnia organizatorzy akcji – p. Anna Bronk, p. Tamara Walczak- Lubińska i p. Anna Wica przeprowadziły apel z udziałem całej szkoły podstawowej podczas którego odbył się:
- Finał plebiscytu na: Miss i Mistera Życzliwości. Zaszczytny tytuł Miss w kategorii klas I-III zdobyła Alicja Wolska z klasy I, a Missterem został Robert Jóskowski z kl. II, natomiast w klasach IV-VIII Miss została Joanna Węsierska oraz Missterem Aleksander Jóskowski z kl. VIII.
- Przedstawienia wcześniej wylosowanych haseł przez klasy IV-VIII, w tym konkursie I miejsce otrzymała klasa 6 za przedstawienie „Wolontariat”; II miejsce za prezentację „Koleżeństwo i przyjaźń” otrzymała kl. 7, natomiast III miejsce za prezentację „Życzliwość” otrzymała kl. VIII.
- W konkursie na najlepszy plakat zwyciężyła klasa 3, II miejsce otrzymała klasa 1, natomiast III miejsce zdobyła klasa 3.
- W konkursie na najciekawszą gazetkę zwycięzcami byli uczniowie kl. 4, II miejsce zdobyli uczniowie kl. V, a III miejsce klasa VII.
Nie zabrakło również wystąpienia pani Dyrektor, która skierowała wiele ciepłych słów do swoich uczniów i nauczycieli. Za wszystkie konkursy uczniowie otrzymali wspaniałe nagrody, które ufundowała Rada Rodziców, za które bardzo dziękujemy!

GALERIA Czytaj dalej... "Tydzień Życzliwości i kultury słowa"

W związku ze

Światowym Dniem Zwierząt,

który przypada każdego roku na dzień 4 października uczniowie naszej szkoły zbierali przez cały miesiąc karmę, koce, zabawki, miski i smycze dla zwierzą ze schroniska w Kościerzynie. Dzięki ofiarności udało nam się zebrać 80 kg karmy suchej i 45 kg karmy mokrej. Dzieci podzieliły się z pieskami także własnymi kocykami i zabawkami.

"Dzięki Wam kochane dzieci pieski nie będą głodne i zziębnięte"- dziękują pracownicy schroniska.

Organizatorką akcji była pani Tamara Walczak-Lubińska

21 listopada Szkoła Podstawowa w Mściszewicach wzięła udział w obchodach organizowanych w Polsce przez UNICEF. 20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

Celem tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowanych przez UNICEF jest przeciwdziałanie dyskryminacji, poprzez podkreślanie, że prawa dziecka dotyczą każdego dziecka – niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci, języka, wyznania, poglądów, przynależności kulturowej, niepełnosprawności, czy poziomu zamożności.
Wszystkie dzieci są równe wobec prawa i żadne dziecko nie powinno doświadczać niesprawiedliwego traktowania. Podnoszenie świadomości w tym względzie, zarówno pośród dzieci jak i dorosłych, stanowi klucz do tworzenia przyjaznych warunków do życia i rozwoju dla wszystkich dzieci.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. W obchody włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Szkoły i przedszkola zdecydowały się uczcić rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji organizowanej
przez UNICEF przystąpiła także nasza szkoła, która zorganizowała w ramach tego dnia apel, cała społeczność szkolna ubrana była w kolorze niebieskim, jest to kolor UNICEF, odbyły się również zajęcia z uczniami na temat Praw Dziecka.

GALERIA Czytaj dalej... "Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka"

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękujemy za udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Miło nam poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział blisko 20,5 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z kraju oraz prawie 360 placówek polonijnych z całego świata. Cieszymy się, że 10 listopada o godz. 11:11 byli Państwo z nami!

W załączeniu przekazujemy pamiątkowy dyplom.

Zachęcamy do zapoznania się z komunikatem podsumowującym akcję. Znajdą go Państwo na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/szkola-do-hymnu-w-michalickim-zespole-szkol-ponadpodstawowych.

Z wyrazami szacunku

Biuro Ministra
Ministerstwo Edukacji i Nauki

11 listopada obchodzimy w Polsce święto państwowe, które upamiętnia odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Wtedy to, po 123 latach zaborów, Rzeczpospolita Polska stała się ponownie państwem suwerennym.
Po zakończeniu I wojny światowej, Polska wróciła na mapę Europy. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo wojsk polskich. Chcąc upamiętnić ten dzień, już w 1937 r. sejm polski przyjął ustawę o ustanowieniu 11 listopada Świętem Niepodległości.

Uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Jadwigi Bulczak, p. Barbary Paszylk i p. Agnieszki Zaworskiej przygotowali przepiękny program słowno-muzyczny, aby uczcić nasze Narodowe Święto Niepodległości. Piękna lekcja historii uświetniana była śpiewem. Młodzież szkolna na początku uroczystości odśpiewała hymn państwowy "Mazurka Dąbrowskiego" oraz pieśni patriotyczne: "Rotę", "Dziś idę walczyć mamo", "Flaga", "Szara Piechota. Na koniec uczniowie klasy VIII wykonali układ taneczny z flagami.
Kilka słów podsumowujących apel z okazji Święta Niepodległości skierowała do młodzieży Pani Dyrektor. Podkreśliła wagę tego Święta dla nas Polaków. Zwróciła się z apelem o szanowanie piękna języka polskiego, naszego języka.

OJCZYZNA - zaczyna się w sercu.

GALERIA Czytaj dalej... "Narodowe Święto Niepodległości 11 Listopada"

Po raz piąty w szkołach i przedszkolach w całej Polsce odbyła się akcja "Szkoła do hymnu". Mazurka Dąbrowskiego uczniowie odśpiewali o godzinie 11:11.
Organizatorem akcji "Szkoła do hymnu" jest Ministerstwo Edukacji i Nauki. Odbywa się ona po raz piąty. Nasza szkoła też wzięła udział w tej patriotycznej akcji.

GALERIA Czytaj dalej... "Akcja „Szkoła do hymnu”, uczniowie z całej Polski śpiewali o 11:11 Mazurka Dąbrowskiego"