Dnia 28 lutego, ostatniego dnia miesiąca odbyło się posumowanie działań związanych z DBI. Tegoroczna edycja Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole zachęcała wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu bezpiecznego środowiska online. Na ten temat rozmawialiśmy na lekcjach informatyki, na zajęciach z wychowawcami a apel podsumowujący miał na celu przypomnieć nam, jakie zagrożenia mogą być następstwem niewłaściwego korzystania z telefonu, komputera i Internetu. Podczas obchodów DBI 2023 organizatorzy chcieli podkreślić istotę nadużywania smartfonów i ich wpływu na nasz mózg
Patronat nad wydarzeniem objęła Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sulęczynie i Rada Rodziców naszej szkoły.
Bardzo dziękujemy!
Na początek Pan Dzielnicowy Radosław Kostuch poprowadził prelekcję na temat cyberprzemocy, sposobów jej wykrywania oraz karalności za przestępstwa z nią związane.
Potem młodzież naszej szkoły postawiła sobie dwa pytania do rozważenia.
1. Ile godzin na telefonie to uzależnienie?
Uzależnienie od telefonu objawia się przede wszystkim ciągłym przymusem korzystania ze smartfona. Osoba nie potrafi wytrzymać nawet kilku minut bez sięgnięcia po telefon, a gdy nie ma go w zasięgu ręki odczuwa zdenerwowanie. Poza tym, charakterystycznym sygnałem jest także ilość czasu spędzanego przed ekranem telefonu. Uzależniony potrzebuje coraz więcej czasu na korzystanie z urządzenia, aby poczuć się dobrze, wzrasta tolerancja na bodźce płynące ze smartfona. Osoby uzależnione bardzo często zaniedbują codzienne obowiązki na rzecz używania telefonu.
Zakładając nawet, że będziemy trzymali się dolnej granicy dwóch godzin, to w skali roku wpatrujemy się w ekran telefonu równo przez jeden miesiąc.
2. Ile czasu przeciętny Polak spędza w Internecie?
Zgodnie z badaniem NordVPN, w Polsce przeciętny Polak spędza przed telefonem 51 godzin tygodniowo daje 110 dni w roku. To szmat czasu, jednak ciekawsze w omawianych badaniach jest to, że Polacy wcale nie są na szczycie zestawienia.
Dane są wręcz szokujące! Przebadani Amerykanie sięgali bowiem po telefon średnio aż 352 razy dziennie. Jeśli odliczymy czas przeznaczony na sen, okaże się że sprawdzali coś na ekranie swojego urządzenia nawet dwadzieścia razy na godzinę.
Uczniowie obejrzeli film pt. "Jak smartfony niszczą mózg". Projekcja filmu dała nam dożo do myślenia. Nie jeden z nas w tym momencie postanowił coś zmienić w swoim życiu". Film pokazał sposoby uniknięcia zagrożeń związanych z uzależnieniem od telefonu i Internetu, cyfrowej demencji.
W naszej szkole przez cały miesiąc luty były prowadzone różne akcje związane z Dniem Bezpiecznego Internetu takie jak lekcje tematyczne, warsztaty DBI i konkursy.
Pierwszy konkurs skierowany był do najmłodszych uczniów z klas I – III.
Zachęcaliśmy do wzięcia udziału w szkolnym konkursie na stworzenie plakatu, który należało wykonać za pomocą dowolnego programu graficznego. Plakat miał dotyczyć i być związany z hasłami:
Moje gry komputerowe są bezpieczne.
Baw się w Sieci – BEZPIECZNIE.
Wirusy – świrusy.
Nie podawaj swoich danych.
Powiedz stop cyberprzemocy.
Znajomi – nieznajomi.
Zachowaj kulturę w sieci.
Obcy w internecie.
WYNIKI:
I miejsce Aleksandra Wrońska
II miejsce Hubert Naczk
III miejsce Nikola Masowa
Drugi konkurs był skierowany do uczniów klas IV – VIII. W poniedziałek uczniowie pisali test na temat wiedzy o Internecie i zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu
WYNIKI:
I miejsce Klaudia Las
II miejsce Oliwia Las
III miejsce Agata Borchardt
Trzeci konkurs skierowany był do uczniów ze szkół naszej gminy. Przeprowadzony był w dwóch kategoriach klas IV-VI i VII-VII.
Do konkursu przystąpiły dwie szkoły Szkoła Podstawowa w Mściszewicach i Szkoła Podstawowa w Podjazach. Konkurs polegał na nagraniu krótkiego filmu na zadany w regulaminie temat.
WYNIKI:
W kategorii klas IV – VI
I miejsce zdobyła Julita Hopa z klasy IV
II miejsce zdobyła drużyna w składzie: Kornelia Kropidłowska, Kalina Treder i Ola Stencel - uczennice z klasy VI.
III miejsce zdobyła drużyna w składzie: Wiktor Stlaka, Wiktor Szuta i Kacper Zaworski – uczniowie z klasy V.
W kategorii klas VII – VIII
I miejsce Joanna Węsierska, Zuzanna Stencel i Sandra Grzenkowicz.
II miejsce zdobył Przemek Mielewczyk z klasy VIII.
III miejsce zdobyły Ania Goitowska i Agata Borchardt - uczennice klasy VIII.
Wszystkim Gratulujemy!!!
Uczniowie naszej szkoły są bezpieczni w Internecie, potrafią przewidywać i znają zagrożenia jakie mogą spotkać Internautę, wykazali się wiedzą i nagrali ciekawe filmy.
Na koniec Pani Dyrektor Renata Węsierska powiedziała kilka słów na temat bezpieczeństwa w Internecie, zachęcała naszych uczniów do rozważnego korzystania z urządzeń multimedialnych i Internetu.
Organizatorzy: p. Anna Bronk, p. Anna Wica, p. Mirosława Warmowska
GALERIA Czytaj dalej... "Podsumowanie działań związanych z Dniem Bezpiecznego Internetu"