Przeskocz do treści

Wycieczka do Hevelianum w Gdańsku i Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach – mPotęga

W dniu 13 grudnia uczniowie klasy VII i VIII w ramach Programu mPotęgi oraz gościnnie klasa IV pojechali na wycieczkę do Hevelianum w Gdańsku i Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach.
Cała przyjemność w odkrywaniu!
Hevelianum to miejsce, w którym można się spotkać z nauką i historią. Po wizycie pozostaje zdobyta wiedza i wspomnienie dobrej zabawy. Zobaczyliśmy dwie wystawy.
I. Dookoła Świata
Podróż dookoła świata? W Hevelianum to możliwe! Siedem kontynentów zmieściło się na dwóch kondygnacjach dawnych koszar schronowych. Na wszystkich ciekawych świata, niezależnie od wieku, czekało ponad 90 interaktywnych stanowisk. Poznaliśmy miejsca, zwyczaje oraz zjawiska charakterystyczne dla Afryki, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej, Antarktydy, Azji, Australii i Europy.
II. Z Energią!
Czym jest ciepło, czy wiązka światła wprawi w ruch samolot i jak zanieczyszczenie naszej planety widać z perspektywy kosmosu? – to tyko niektóre pytania, na które odpowiedź można było znaleźć na wystawie o zamianie różnych form energii i reenergii. Kilkadziesiąt stanowisk na dwóch poziomach historycznego budynku Kaponiery Południowej służyło do obserwacji, doświadczeń, a także do wywoływania różnorodnych zjawisk.

W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach poznaliśmy bogatą historię dziedzictwa kulturowego Kaszub, zagadnienia związane z literaturą, kulturą materialną, językiem, a także dzieje i tradycje regionalne Kaszub.

Eksponaty Muzeum prezentowane był w ośmiu salach wystawowych budynku głównego. Na parterze wystawione były dla zwiedzających gości podstawowe obiekty związane z zajęciami tutejszej ludności, na piętrze natomiast wytwory sztuki ludowej Kaszubów.

Od 2019 r. do użytku został oddany budynek muzealny tzw. gospodarczy, który przeszedł gruntowną rewitalizację. W obiekcie tym obejrzeliśmy ekspozycję czasową - wystawę bursztynu.

GALERIA